Tartalomjegyzék:

5 ritka könyv, amelyekért mesés összegeket osztottak ki aukciókon

Videó: 5 ritka könyv, amelyekért mesés összegeket osztottak ki aukciókon

Videó: Is There Archeological Evidence For The 10 Plagues Of The Exodus? | Decoded | Absolute History - YouTube 2024, Lehet

A valódi műalkotásokat és történelmi ritkaságokat természetesen nem lehet pontosan megbecsülni pénzben, mivel sok közülük egyszerűen megfizethetetlen. Mindazonáltal minden elem annyiba kerül, amennyit hajlandóak fizetni érte, és ha a terméket egyszer eladták, akkor ezen az áron bízhat. Áttekintésünkben egy történet öt könyvről, amelyekért rekord összegű pénzt fizettek aukciókon különböző években. Ma ezeket tartják a világ legdrágábbjának.

Codex Leicester Leonardo da Vinci

30,8 millió dollár 1994 -ben a Christie's aukcióján

Oldal Leonardo da Vinci Codex Leicester c. 1506 g

A kézzel írott kézirat, amelyet Leonardo da Vinci készített, 18 papírlapból áll, amelyeket füzetekbe hajtogattak és összetűztek. 72 oldalt takar a nagy mester keze különleges tükrös betűtípusában, így a felvételeket csak egy tükör segítségével lehet elolvasni. A könyv Milánóban született az 1506-1510-es években. Ebben Leonardo leírta érvelését a természeti jelenségekről. A kézirat jóval később kapta a nevét, amikor 1717 -ben Leicester grófja lett a tulajdonosa. 1994 -ben a felbecsülhetetlen értékű ritkaságot eladták a Christie's aukcióján. Bill Gates, a Microsoft alapítója vette meg 30,8 millió dollárért, ezzel az emberiség történetének legdrágább könyve lett. Most a könyvet sorra mutatják be a világ különböző múzeumaiban.

Oroszlán Henrik evangéliuma

11,7 millió dollár 1983 -ban a Sotheby's -ben

Oroszlán Henrik kézzel írt evangéliuma, c. Kr.e. 1188

Ennek a kézzel írt középkori remekműnek a nyoma többször is elveszett a történelemben. Benedek szerzetesek hozták létre a XII. Században, Szász és Bajorország hercegének, Oroszlán Henriknek a parancsára. A kézirat 226 kézzel írt oldalt tartalmaz 50 gyönyörű miniatűrrel. A remekmű a középkorban elveszett, majd a 19. században rövid időre „kiúszott”, és ismét eltűnt, mígnem 1983 -ban egy névtelen gyűjtő eladta. A ritkaságot a német kormány vásárolta meg, és azóta a Wolfenbüttel Augustus báróról elnevezett könyvtárban őrzik - azokon a helyeken, ahol létrehozták.

Amerikai madarak, John James Audubon

11,5 millió dollár 2010 -ben a Sotheby's -ben

A "Birds of America" lapjai 99 x 66 cm méretűek, az úgynevezett "kettős elefántfólió"

Az album első kiadásának illusztrációit, amelyeket Londonban 1827 és 1838 között adtak ki, kinyomtatták, majd kézzel festették akvarellrel. A mintegy 200 példányos forgalom biztosítása érdekében 50 ember dolgozott ezen. A szokatlan illusztrációk ellenére ezeket a köteteket nyomtatottnak tekintik, és Lord Hesketh gyűjteményének egy példánya a valaha eladott legdrágább nyomtatvány. Ennek a könyvnek tudományos jelentősége is van, hiszen a színes fotózás korszaka előtt hihetetlenül pontos és anatómiailag korrekt madarak képeit őrizte meg számunkra, amelyek közül sok kihalt az elmúlt 200 évben.

Geoffrey Chaucer Canterbury meséi

7,5 millió dollár 1998 -ban a Christie's aukcióján

Geoffrey Chaucer, A Canterbury mesék első kiadása, 1477

Ez a 14. század végi munka befejezetlen maradt. A szóban forgó könyvet 1477 -ben nyomták ki William Caxton angol úttörőnyomtató nyomdájában a Westminster Abbey -ben. A 12 fennmaradt példa közül csak egy van magángyűjteményben, és 1998 -ban került forgalomba. Érdekes, hogy a 19. században ezt a művet trágársága miatt betiltották az Egyesült Államokban, és a mai napig minden újranyomást erősen cenzúráznak és rövidítenek. Ennek ellenére többször forgatták.

Első kötet: William Shakespeare vígjátékai, krónikái és tragédiái

6,2 millió dollár 2001 -ben a Christie's aukcióján

Shakespeare első fóliója az egyik legdrágább könyv a világon

A nagy drámaíró 36 műből álló gyűjteménye 7 évvel a szerző halála után, 1623 -ban jelent meg. Ennek a kiadványnak az értéke óriási, már csak azért is, mert Shakespeare barátai és munkatársai, akik közül sokan részt vettek szerzője színdarab -produkcióiban, óriási és nehéz munkát végeztek, ellenőrizték a szövegeket. A tény az, hogy addigra már sok pontatlan minta volt, amelyeket nagy hibákkal írtak át vagy nyomtattak újra. Az első fólió bevezetőjében az alkotók erről írtak:

Valószínűleg összesen 750 példányt nyomtattak ki. Körülbelül 230 maradt fenn a mai napig. A kiadás rekord 6 millió dollárért 2001-ben Paul Allen, a Microsoft társalapítója vásárolta meg. Érdekes, hogy 2006 -ban az első fólió egy másik példánya sokkal olcsóbban - 5,2 millióért - került a kalapács alá.

A nagy költő kijelentései még mindig feltűnőek a pontosságukban. Talán ezért tartják halhatatlannak műveit: 20 képeslap a nagy Shakespeare idézeteivel, amelyek még ma is aktuálisak.