Videó: Aki utat nyitott a nőknek a sportban: Komsomolskaya Pravda, éhező anya, molnár lánya stb

Videó: Most ISOLATED Towns In The World! - YouTube 2024, Lehet
Anonim
Image
Image

Manapság a sportolók nevét edzőközpontoknak nevezik, képeiket bélyegeken, képeslapokon, falpaneleken találják, egyeseknek a sportban szerzett hírnevüknek köszönhetően sikerült politikai karriert csinálniuk, és néhányat, mint például Maria Sharapovát, általában a sport igazi korszaka. De nem volt mindig így. A rekordot döntő sportokat régóta elfogadhatatlannak tartják a nők számára, és azok közül a legkorábbi, akiknek sikerült megtörniük az előítéleteket, örökre be vannak írva a történelembe.

Maraton: Stamata Reviti

Amikor 1896 nyarán megtartották az első olimpiai játékokat, egy harmincéves görög nő, Stamata Reviti érkezett a bizottsághoz azzal a kéréssel, hogy felvegyék őket a maratonra. Nem engedték be a hivatalos versenyre, ahol csak férfiak vettek részt, de másnap pompás elszigeteltségben futotta ugyanazt a távot, körülbelül öt és fél órát fordítva rá. Annak ellenére, hogy a bizottsági tagok biztosítékaival ellentétben, biztonságosan elérte a célvonalat, és voltak tanúk, nem engedték be a stadionba - a férfi maratonfutókkal együtt -, hogy tapsot kapjanak. közönség.

A bizottság nem hitte, hogy Reviti képes lesz elviselni a teljes távot, nemcsak azért, mert nő: a futó nagyon elkényeztetettnek tűnt. Ekkor özvegyként nevelte fel másfél éves fiát, és rendkívüli szegénységben élt. Talán az volt a vágya, hogy híressé váljon, és ezzel egy kis pénzt keressen. De a nem volt az oka annak, hogy soha nem regisztrálták hivatalosan a játékok résztvevőjeként - az akkori nők beengedésének tilalmát a szabályok, az ókori görögöket utánozva írták ki. Talán a Reviti jóvoltából ezt a tilalmat feloldották a második olimpiai játékok.

A Stamata Reviti számos újságíró figyelmét felkeltette, és ez befolyásolhatta a nők hajlandóságát az olimpiára. Végül is a közönség annyira látni akarta őket!

Műkorcsolya: Medge Sayers

De a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség elfelejtette feltüntetni a műkorcsolya versenyek résztvevői nemére vonatkozó korlátozásokat, és 1902 -ben a Madge Sayers kihasználta ezt a kiskaput. Regisztrált a világbajnokságra, és végül második lett. Nem a legkényelmesebb ruhában - bokáig érő szoknyában - kellett versenyeznie.

A korcsolyázó szakszervezet nem vetett botrányt egy nővel kapcsolatban a bajnokság győztesei között, hanem a meghatározott szabályokban bevezetett nemi korlátozásokat. Arra hivatkozva, hogy a bírók nem látják a lábak mozgását a szoknya mögött. Aztán Sayers - a huszadik század nulla éveiben! - kezdett ki a jégre szoknyában, közvetlenül a térd alatt.

Mivel Madge számára a világbajnokság lezárult, két brit bajnokságon vett részt - 1903 -ban és 1904 -ben. A bajnokság szabályai nem vették figyelembe a sportolók nemének kérdését. Mindkét alkalommal Madge bajnok lett. Egyébként férje és edzője, Edgar Sayers is ott lépett fel.

Valószínűleg Marge győzelmei és sok utánzója befolyásolta azt a tényt, hogy 1906 -ban a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség ennek ellenére megalapította a női egyeseket a világbajnokságon. 1908 -ban pedig a műkorcsolya szerepelt az olimpiai sportágakban, és Medge olimpiai bajnok lett.

Madge Sayers

Atlétika: Valentina Zhuravleva

1922 -ben a nők először léphettek sprintbe a moszkvai atlétikai bajnokságon. A Szovjetunió kimondta a nők és férfiak alapvető egyenlőségét az állam által biztosított lehetőségekben, beleértve a sportolási lehetőséget is. Ez már a második bajnokság volt, és az első, 1920 -ban éppen a szexuális elv alapján jött zavarba: mi ez, kérdezte a haladó közösség, most már vannak női biztosaink és rendőrjeink, de hogyan szerezzünk érmet - hát csak férfiak?

Az új versenyeken, ahol férfi és női kategória is volt, a fiatal sportoló, Valentina Zhuravleva egyszerre négy első helyezést ért el: a legrövidebb távon futásban, távolugrásban és lökésben. A versenyre Jekatyerinburgból érkezett a Komsomol nevében.

Hat évvel később pedig nőket vettek fel az atlétikai versenyekre és az amszterdami olimpiai játékokra. Igaz, nem minden típusban: volt száz méter futás (bajnok - amerikai Betty Robinson), nyolcszáz méter (német Caroline Radke), váltó (kanadai csapat nyert), magasugrás (kanadai Ethel Catherwood) és diszkoszvetés (Halka polka) Konopatska).

Halina Konopatskaya a Filológiai Karon végzett. Ismerje a filológusokat!

Tenisz: Charlotte Cooper

A második olimpiai játékokon, 1900 -ban, Párizsban a nőket már beengedték, de nagyon kevés tudományágban képviseltették magukat. Az egyik a tenisz volt. Sőt, a későbbi évekkel ellentétben ezeken a játékokon nemcsak nők nők és férfiak férfiak, hanem vegyes csapatok is versenyeztek egymással. A brit Charlotte Cooper lett a tenisz olimpiai bajnoka (és általában az első olimpiai bajnok a világon). Reginald Dochertyvel együtt ő nyerte a vegyes kategóriát.

Charlotte Cooper még az olimpiai játékok előtt ötször nyerte meg a wimbledoni tornát, és hatszor jutott be a döntőbe. Annak ellenére, hogy a nagyközönség azonnal beírta az arisztokráciába, Cooper egy molnár és egy háziasszony lánya volt - csak nagyon jól ért a nyilvánossághoz. Azt is hozzá kell tennem, hogy annak idején a teniszezőknek fűzőben kellett versenyezniük, sőt a sportfűzők is komolyan korlátozták a mozgást és a légzési képességet.